Mikrovlnná technologie pro sanaci dřeva

MW-SERVIS - Jsme český výrobce certifikovaných mikrovlnných generátorů, provádíme odbornou likvidaci dřevokazného hmyzu, hub a plísní mikrovlnnou energií, chemickou tlakovou impregnaci (injektáž) a preventivní ochranu dřevěných konstrukcí.
Mikrovlnná energie se začala před lety používat v USA k hubení termitů. Díky vysoké účinnosti zásahu (až 100%), relativně malé pracnosti, našla tato technologie své uplatnění i u nás. Jejím principem je zahřívání a pohyb molekul vody obsažených ve dřevě a výrobcích ze dřeva, ve zdivu (vysoušení po zatopení) nebo v živých organismech (škůdcích), působením silného pole vysokofrekvenční mikrovlnné energie.
Voda, která není vázána v buněčných strukturách, je z části vytlačována ven z předmětu (ze zdiva) ve směru působení mikrovlnné energie a vypařována, jako při konvenčním vysoušení. Při mikrovlnném vysušování zdiva (zdivo nemá žádné buněčné struktury) je voda zahřívána i uvnitř zdiva a rychleji vypařována. Tím je doba pro vysoušení podstatně zkrácena (z řádu týdnů, měsíců nebo i let při použití klasických metod) na dny nebo hodiny!). Podrobněji je proces vysušování zdiva popsán zde. Pokud je dřevo napadeno larvami dřevokazného hmyzu, jsou larvy zahubeny následkem přehřátí jejich buněčné vody a změnou stavu tělních bílkovin - obdobně jako se mění skupenství bílku v tepelně upravovaném vajíčku. Je prokázáno, že k hubení dochází, pokud je larva mikrovlnami ohřívána na teplotu nad 55°C po dobu alespoň 10 min. Pokud není zahubena okamžitě během ozařování, uhyne do několika hodin v důsledku biologických změn organizmu.
Tímto způsobem lze tedy úspěšně ničit veškerý dřevokazný hmyz, houby, plísně apod. Tyto organizmy totiž obsahují vysoké procento bílkovin a vody. Voda obsažená v larvách hmyzu nebo plodnicích dřevokazných hub - tvoří až 90% hmotnosti a zahřívá se více než samotný materiál. Nejčastějšími zástupci hmyzích predátorů v napadených předmětech a konstrukcích jsou: Tesařík krovový a Tesařík fialový, Červotoč umrlčí a Červotoč proužkovaný. Mikrovlny dokáží také zničit a zahubit nebezpečné houby napadající dřevo. Největší zkázu působí hlavně Dřevomorka domácí, Koniofora sklepní nebo Trámovka, Pornatka, Outkovka apod. Při správném postupu nedochází mikrovlnným ozařováním k žádným mechanickým (pevnostním) změnám materiálu, nijak jej nepoškozují a materiál si i nadále zachovává své obvyklé vlastnosti. Po mikrovlnném ošetření je vhodné (rozhodně doporučujeme!) provést ochranný chemický (fungicidní, insekticidní) nátěr, aby nedošlo k recidivě biotických škůdců (houby, dřevokazný hmyz). Přístroje, které používáme, jsou navrženy, vyrobeny, certifikovány a odzkoušeny v ČR. Zapojení a ochrana dle norem EN, ČSN. Přístroje splňují standardy EU. Velkou pozornost věnujeme kvalitě a bezpečnosti prováděné práce.

