Vysušování zdiva pomocí mikrovlnné technologie
Mikrovlnné vysušování zdiva je specifické v tom, že energie prostupuje celým zdivem, vytlačuje částečně vodu ve směru záření a voda je odpařována. Pro nás je důležitý ten fakt, že se tepelná energie kumuluje uvnitř zdiva (dřeva) a postupně je uvolňována směrem k povrchu. Mnohdy se tak stane, že po odpojení generátorů teplota na povrchu ještě nějakou dobu mírně stoupá, což je právě zapříčiněno kumulováním tepla uvnitř zdiva. Ve srovnání s použitím běžných konvenčních přístrojů, které vysušují pouze z povrchu, je tedy účinnost mikrovlnné technologie výrazně lepší. Mikrovlnnou technologií lze účinně vysušovat zdivo až do tloušťky stěny 0,7m.

Jedna věc je však vlhkost odstranit, a druhá věc je, zjistit příčinu a provést taková opatření, aby se problém neopakoval - tedy stejně tak jako v případě ošetření dřeva. Nabízíme řešení a konzultace i s jinými odborníky. Každý případ výskytu vlhkosti je individuální. Neváhejte nás kontaktovat emailem nebo telefonicky zde.
Voda, která není vázána v buněčných strukturách, je z části vytlačována ven z předmětu (ze zdiva) ve směru působení mikrovlnné energie a vypařována, jako při konvenčním vysoušení. Při mikrovlnném vysušování zdiva (zdivo nemá žádné buněčné struktury) je voda zahřívána i uvnitř zdiva a rychleji vypařována. Tím je doba pro vysoušení podstatně zkrácena (z řádu týdnů, měsíců nebo i let při použití klasických metod) na dny nebo hodiny!). Pokud vlhké zdivo obsahuje plísně či houby - buněčné struktury - jsou tyto likvidovány právě z důvodu přehřátí vody vázané v jejich buněčných strukturách. Tzv. „dvě mouchy jednou ranou“ - snižování vlhkosti a likvidace plísní a hub. U sanace dřeva je proces obdobný, a podrobněji je popsán zde.
Tímto způsobem lze tedy efektivně vysušovat vlhké zdivo a ničit veškeré houby a plísně . Při správném postupu nedochází mikrovlnným ozařováním k žádným změnám struktury vysušovaného materiálu, proces materiál nijak nepoškozuje, a ten si i nadále zachovává své obvyklé vlastnosti. Nejprve je nutno provést nezbytná opatření, - najít a odstranit příčinu vlhnutí zdiva. Poté můžeme začít s vysoušením generátory. Přístroje, které používáme, jsou navrženy, zkonstruovány, vyrobeny a odzkoušeny v ČR. Zapojení a ochrana dle norem EN, ČSN. Přístroje splňují standardy EU a jsou certifikovány ve Výzkumném Ústavu Strojírenském v Brně. Velkou pozornost věnujeme kvalitě a bezpečnosti práce.
PLÍSNĚ, HOUBY A JEJICH NEBEZPEČNÉ ÚČINKY NA LIDSKÉ ZDRAVÍ
Účelem tohoto krátkého pojednání není detailní rozbor celé problematiky plísní, hub, a jejich účinků na lidské zdraví. Uvádíme zde pouze základní a obecně známé informace, které jsou bohužel často velmi podceňovány.
Plíseň je druh houby, která se tvoří kdekoliv na vlhkých místech. Ke svému růstu nepotřebuje světlo, jako zdroje živin využívají plísně různé materiály, např. malířské hlinky, disperzní pojiva, papírové tapety, dřevo, textilie apod. Plísně způsobují zdravotní problémy, záněty nosních dutin, zánět průdušek či další nemoci dýchacího ústrojí a alergie. Malé děti, starší osoby, jedinci s oslabenou imunitou, nejsou schopni tyto nebezpečné látky odmítnout. Aromatické látky produkované některými plísněmi mohou u citlivých jedinců dráždit sliznice, vyvolávají bolesti hlavy, pocit únavy, nebo i depresivní stavy. Lidé by měli vědět, že plísně jsou houby, které své výtrusy uvolňují do atmosféry, a mohou být tak nevědomě vdechovány. Výtrusy (spory) plísní a hub, dokážou přežít velmi dlouhou dobu a v příznivých podmínkách znovu klíčit. Houby se mohou v těle agresivně rozrůstat, vyvolávat záněty nebo dokonce způsobit selhání orgánů a řada z nich se řadí i mezi karcinogeny. S přihlédnutím k uvedeným skutečnostem je opravdu nutné případný výskyt plísní v obytných místnostech nepodceňovat a řešení likvidace plísní a hub neodkládat. Je důležité vědět, že k trvalému odstranění plísní je nutno zjistit primární příčinu výskytu plísně v daném místě a tuto příčinu odstranit. Rádi Vám v tom pomůžeme.